1. DAN – PETAK 03.10.
ZABRANJENI FILMOVI 70-ih – PETAR KRELJA
“Recital” (1972.) i “Splendid isolation” (1973.), već nakon prvog prikazivanja završili su u “bunkeru” gdje su ostali sve do kraja 80-ih…
“Recital”
Hrvatska/1972/14 min
REŽIJA I SCENARIJ: Petar Krelja
KAMERA: Nikola Tanhofer
ZAGREB FILM
Iz “Recitala”, usmjerenog na portretiranje ljudi u žrvnju nezahvalna vremena, nezavidnih obiteljskih ili društvenih prilika, jasno je što je moglo zasmetati „autoritetima“ tih politički uzavrelih godina. Snimajući film o priredbi na pozornici podravske provincije u povodu „visokog“ državnog praznika (Dan Republike) redatelj se do te mjere razigrao iskušavajući instrumentarij ironije, da je groteska instrumentaliziranih recitatora i amaterskih glumaca postala još grotesknijom. Film je neslužbeno zabranjen i premijerno prikazan tek 1992.
Izvor: Hrvatski filmski ljetopis, Zagreb 48/2006
“Splendid isolation”
Hrvatska/1973/10 min
REŽIJA I SCENARIJ: Petar Krelja
KAMERA: Ivica Rajković
ZAGREB FILM
“Splendid isolation” opisuje ljude u nevolji koji noće u skromnoj drvenoj baraci smještenoj iza raskošnog hotela Esplanade. I ovaj film neslužbeno je zabranjen i premijerno prikazan tek 1992. Film pripada skupini angažiranih Kreljinih dokumentarnih filmova o društvenoj margini. Preslušavajući namjernike koji su, osim zajedničke nevolje (nedostatak krova nad glavom) donijeli različite osobne (pri)povijesti i uvjerenja Krelja se učestalo prebacuje u obližnji hotel gdje se odvija modna revija okićena kristalnim dekorom i establišmentom u prvim redovima gledališta. Nema sumnje da je za socijalizam, koji je deklarativno propagirao jednakost i zdušno provodio uravnilovke, ta redateljeva usporedba predstavljala ubojiti kritički žalac.
Izvor: Hrvatski filmski ljetopis, Zagreb 48/2006
Biografija autora:
PETAR KRELJA (1940), Štip, Makedonija.
Redatelj i filmski kritičar vlasnik je “maratonske” dokumentarne filmografije, po opsegu gotovo sigurno neusporedive s ijednom u okviru hrvatske kinematografije. Za nepuna četiri desetljeća, od prvijenca iz 1969, snimio je dvjestotinjak dokumentarnih filmova i TV emisija, te brojne igrane filmove. Autor je emotivno angažiranih dokumentarnih filmova o društvenim autsajderima, osobito djeci i mladima. Najpoznatiji mu je igrani film “Vlakom prema jugu” (1981), komedija iz života stanara Novog Zagreba, oslonjena na tradiciju Kreše Golika, o kojem je napisao monografiju “Golik” (1997).
Slučajni sin
Autor: Tomislav Mršić, Robert Zuber
Zemlja porijekla: Hrvatska
Trajanje filma: 55 min
Producent: Damir Terešak
Režija/Scenarij: Tomislav Mršić, Robert Zuber, Davor Šišmanović
Montaža: Hrvoje Mršić
Snimatelj: Alan Stanković
Glazba: Danijel Maoduš
Zvuk: Bojan Kondres
Produkcijska kuća: Maxima film
Opis filma:
Hrvatska, 200, DV Cam, 55 min
Dokumentarni film „Slučajni sin“ autobiografska je priča Roberta Zubera. Naime, Robert je udomljeno dijete i toj činjenici, sve do nedavno nije pridavao prevelik značaj jer je kroz svoj dosadašnji život bio ispunjen roditeljskom pažnjom (roditelja udomitelja). Ipak, nakon smrti majke (udomiteljice), birokratski aparat pokušava ga uvjeriti da on roditelje zapravo nema.
Na svoj 31. rođendan Robert odlučuje raščistiti svoje nejasne obiteljske i rodbinske odnose. Stupa u kontakt sa svojom biološkom majkom i pokušava doznati što mu se sve događalo u najranijem djetinjstvu. Istovremeno, pokušava odgonetnuti tko mu je biološki otac…, no, ta potraga prepuna je iznenađenja.
Ovaj film dio je UNICEF-ove kampanje “Svako dijete treba obitelj”.
Film je među ostalim dobio nagradu filmskih kritičara “Oktavijan” za najbolji dokumentarni film na DHF 2008.
Biografija autora:
ROBERT ZUBER rođen je 1976. u Puli. Već 14 godina radi kao novinar i urednik u hrvatskim tiskovinama, na radiju i televiziji, a Hrvatsko novinarsko društvo dva puta ga je nagradilo. Posljednje četiri godine novinar je na HRT-u i uglavnom se bavi socijalnim i humanitarnim temama, poglavito kroz svoju emisiju “Misija”. Prije sedam godina režirao je dokumentarni film “Na stanici u Puli” o prvom koncertu Đorđa Balaševića u Hrvatskoj nakon rata. “Slučajni sin” njegov je drugi dokumentarni film.
TOMISLAV MRŠIĆ rođen je 1972. u Zagrebu. Autor je više dokumentarnih filmova i emisija. Na DHF nagrađivan je nagradom za najboljeg debitanta (”Šala nije na liniji 310”, 2000.), “Oktavijanom” za kratki dokumentarni film (“Rio bravar”, 2001.) i “Zlatnom uljanicom” (”Čardak i na nebu i na zemlji”, 2006.). Danas radi i kao asistent redatelja na igranim filmovima i serijama.
2. DAN – SUBOTA 04.10.
Kako postati heroj
Autor: Mladen Matičević
Zemlja porijekla: Srbija
Trajanje filma: 75 min
Producent: Mladen Matičević, Dragan Petrović
Režija/Scenarij: Mladen Matičević
Direktor fotografije: Zoran Petrović
Montaža: Suzana Stevanović
Snimatelj: Nikola Majdak
Zvuk: Novica Jankov
Produkcijska kuća: STARHIL, VISIONARY THINKING
Opis filma:
Srbija, 2006, DV, 75 min
Napunivši 40 godina, filmski redatelj Mladen Matičević shvaća da je nezadovoljan svojim životom. Kada jednog dana, shrvan višemjesečnom depresijom, na televiziji pogleda prijenos maratonske utrke u Rotterdamu, odlučuje promijeniti svoj život. Unatoč godinama i težini od 118 kilograma, on počinje trenirati s namjerom da 22. travnja 2006. godine istrči 42 kilometra na Beogradskom maratonu.
Njegova ideja nailazi na podsmijeh i u obitelji i među prijateljima i sportskim stručnjacima, ali on nastavlja trenirati. Film prati godinu dana Matičevićevih priprema i kulminira njegovim sudjelovanjem na Beogradskom maratonu. Dirljiva je to, autoironična, neodoljivo komična priča o tome kako je ustrajnost najvažnija u životu.
GLAVNE ULOGE:
Mladen Matičević
Aleksandar Srećković
Goran Terzić
Brana Radović
Biografija autora:
MLADEN MATIČEVIĆ (1965.) Beograd, Srbija
Diplomirao na Odsjeku za filmsku i televizijsku režiju Fakulteta dramskih umjetnosti u Beogradu. Snimio je dvadesetak kratkih i dokumentarnih filmova.
Debitirao je 2002. godine filmom “1 na 1” i režirao TV seriju “Neki novi klinci”.
Maturanti i plesači
HRVATSKA PREMIJERA
Autor: Vedran Šamanović
Zemlja porijekla: Hrvatska
Trajanje filma: 17 min
Producent: Zoran Pezo
Režija/Scenarij: Vedran Šamanović
Izvorni naslov: Voices of Bam
Montaža: Vjeran Pavlinić
Snimatelj: Vedran Šamanović i Darko Drinovac
Produkcijska kuća: Plavi film
Opis filma:
Hrvatska, 2008, Beta SP, 17 min
Proslava mature u malom gradiću u unutrašnjosti Hrvatske. Noć prepuna dokazivanja. Tridesetak mladića i djevojaka okuplja se u lokalnom vatrogasnom domu. Uz pratnju roditelja i prijatelja, slijedeći sve uobičajene rituale, proslavljaju svoju školsku maturu. Kako večer odmiče, zabava postaje sve opuštenija. Jutro je daleko. Režirajući ˝Maturante i plesače˝ autor se stavio u poziciju nepristrana promatrača. Događaji su se nizali sami, a zanimljiva su mu bila lica njihovih sudionika. Na kraju krajeva oni zapravo i jesu ovaj film.
Biografija autora:
VEDRAN ŠAMANOVIĆ (1968) Split
Diplomirao je kinematografiju na Akademiji dramskih umjetnosti u Zagrebu. Kao direktor fotografije snimio je mnogobrojne kratke, dokumentarne i eksperimentalne filmove, glazbene i komercijalne video spotove, te pet igranih filmova. Režirao je više od 100 glazbenih spotova, dok su njegovi eksperimentalni filmovi i video radovi prikazani na brojnim svjetskim festivalima. Za svoje je radove višestruko nagrađivan.
Direktor je i osnivač “One Take Film Festivala” koji prikazuje filmove snimljene u jednom kadru.
3. DAN – NEDJELJA 05.10.
MALI DOKUart – FILMOVI U KONKURENCIJI
POSEBNA PROJEKCIJA: 17:00 DOM KULTURE, ULAZ BESPLATAN
Popis filmova u konkurenciji:
1. POD GUPČEVOM LIPOM
Filmska video družina “Lipa”, Stubica
OŠ “Matija Gubec”, Gornja Stubica
2. TURIZAM SLATINSKOG KRAJA
Filmska grupa “Iskrice”, Slatina, OŠ “Eugen Kumičić”, Slatina
autorica: Arijana Delić
3. PRVI UČKARSKI SAJAM
Video radionica PŠ “Eugen Kumičić”, Mošćenička Draga
redatelj: Valerio Franković
mentorica: Ingrid Baljak, prof.
4. FRATROV ZDENAC
Filmska družina OŠ “prof. F. V. Šignjar”, Virje
5. POVIJESNI I KULTURNI SPOMENICI BILOGORSKOG PODRUČJA
Autor: Vedran Križnik
OŠ “Mirko Pereš”, Kapela
6. STARI ZANATI
Filmska družina OŠ “Veliko Trojstvo”, Veliko Trojstvo
7. MJESTO OD 10 DUŠA I 200 GRLA
Filmska družina OŠ “Veliko Trojstvo”, Veliko Trojstvo
8. LJUBAV PREMA ŽIVOTINJI
autorice: Klara Novaković i Anja Dijaković
Foto video klub “Mirko Lauš”, Pitomača
9. RUČAK NA OTVORENOM
autor : Dario Makvić
Foto video klub “Mirko Lauš”, Pitomača
10. NA RELACIJI PITOMAČA – ZAGREB
Foto video klub “Mirko Lauš”, Pitomača
11. ENDURO
autor: Ivan Šoštarko, 2. OŠ Bjelovar
12. TAJNA FANTOMA
autorice: Petra Kovačević i Anja Sever
Filmska video družina “Mravec”, OŠ “Antun Nemčić Gostovinski”, Koprivnica
Kruh naš svagdašnji
Autor: Nikolaus Geyrhalter
Zemlja porijekla: Austrija
Trajanje filma: 72 min
Producent: Nikolaus Geyrhalter, Markus Glaser, Michael Kitzberger, Wolfgang Widerhofer
Ko-Producent: ZDF/ 3sat/ ORF
Režija/Scenarij: Nikolaus Geyrhalter
Izvorni naslov: Our daily Bred
Direktor fotografije: Nikolaus Geyrhalter
Montaža: Wolfgang Widerhofer
Produkcijska kuća: Nikolaus Geyrhalter Filmproduktion GmbH
Opis filma:
Austrija, 2005, Beta SP, 72 min
Dobro došli u svijet industrijske proizvodnje hrane i visokotehnološkog uzgoja.
U ritmu pokretnih traka i strojeva film bez komentara otvara pogled na mjesta u Europi gdje se hrana proizvodi: monumentalni prostori, nadrealni krajolici i bizarni zvukovi. Hladno industrijsko okruženje koje ostavlja malo mjesta za individualizam. Ljudi, životinje, nasadi i strojevi igraju sporednu ulogu u logistici sustava koji omogućuje standard života našeg društva.
PRIKAZIVANJE FILMA OMOGUĆIO
Biografija autora:
NIKOLAUS GEYRHALTER (1972) Beč, Austrija.
Od 1994. godine ima vlastitu produkcijsku kuću. Specijalizirao se u proizvodnji kino i TV dokumentarnih filmova koji posebnu pozornost posvećuju autorskom dokumentarcu.
Za ovaj je film dobio mnogobrojne međunarodne nagrade na festivalima u Meksiku, Francuskoj, Kanadi, Nizozemskoj, Češkoj…
4. DAN – PONEDJELJAK 06.10.
Selo koje tone
Autor: Márton Szirman
Zemlja porijekla: Mađarska
Trajanje filma: 23 min.
Producent: Márton Szirmai za Instant films
Režija/Scenarij: Márton Szirman
Izvorni naslov: The sinking Village
Snimatelj: Gergely Pálos
Zvuk: Rudolf Várhegyl
Produkcijska kuća: Magyar Filmunió
Opis filma:
Mještani mađarskog sela Medgyesbodzás masovno ga napuštaju. Otkako posljednjih godina pucaju zidovi njihovih kuća život ondje postaje opasan. Selo polagano tone. Neki optužuju naftne kompanije, drugi vodovod, a treći tlo kao takvo. No, pravog objašnjenja nema. Oni koji su ostali samo se žale. No, jedan je čovjek u mjestu – Jozsef – neizlječivi optimist, vjeruje da postoji mogućnost za spas sela…
Biografija autora:
MARTON SZIRMAI (1977.) Studirao je na Ekonomskom fakultetu u Beču i na Sveučilištu Gyula Andrási u Budimpešti. Radi kao urednik i redatelj na Mađarskoj državnoj televiziji. Radio je postprodukciju za više filmova i bio uspješan direktor fotografije na nekoliko mađarskih filmova.
S ovim je filmom na festivalima u Mađarskoj, Grčkoj i Makedoniji osvojio nagrade za najbolji film i režiju.
Tri
Autor: Goran Dević
Zemlja porijekla: Hrvatska
Trajanje filma: 30 min
Producent: Nenad Puhovski
Režija/Scenarij: Goran Dević, Zvonimir Jurić
Montaža: Vanja Siruček
Snimatelj: Jure Černec, Tamara Cesarec
Produkcijska kuća: Factum
Opis filma:
Hrvatska, 2008, 30min
Imamo li potrebe još uvijek pričati o ratu? Potresan je to dokumentarac, kolaž ispovijesti hrvatskog dragovoljca, srpskog specijalca i borca Armije BiH. Snimljen je sa suvozačkog mjesta u ritmu autoceste. Tri sudionika rata na prostoru bivše Jugoslavije otvoreno govore o svojim traumama, iskustvima i sjećanjima na užase rata, koji ih je pretvorio u strojeve za ubijanje
Biografija autora:
GORAN DEVIĆ (1971) Sisak.
Živi i radi u Zagrebu, ovo mu je treći dokumentarni film. Za film „Uvozne vrane“ nagrađen je na dvadesetak festivala, a “Nemam ti šta reć lijepo” sa sobom je donio nekoliko nagrada i brojne kontroverze.
Riječ selektorice Rade Šešić
DOKUart u Bjelovaru treći put!
Nije mala stvar da smo u protekle dvije godine imali skoro svake večeri punu dvoranu te da se o našim filmovima govorilo i tijekom godine, a ne samo za vrijeme petodnevnog DOKUart-a. Nije mala stvar da su naše dodatne projekcije lani, održane u izvanrednom terminu poslijepodne za učenike srednjih škola, u doslovno prepunom Domu kulture, imale odjeka i kod učenika i kod profesora. Posebno veseli da se naši gosti kao redatelji Petar Krelja, Branko Schmidt ili Krsto Papić i danas sjećaju bjelovarskog gostoprimstva te nam se i ove godine neki vraćaju s filmovima. Nije mala stvar niti da oni koji nisu još bili kod nas žele doći i dopuštaju nam da, iako imamo tek mali festival, održimo baš u Bjelovaru hrvatsku premijeru njihovog djela. Bjelovarska publika je dokazala da voli dobar, intrigantan, kreativan dokumentarac i da zna cijeniti snagu i ljepotu filmskog izraza.
I zato smo ponovo s vama, uvjereni da kvalitetan dokumentarni film ne samo da obavještava, poučava i promatra, nego kao svaka dobra umjetnost nadahnjuje i oplemenjuje.
Što smo vam pripremili ove godine?
Stalna rubrika DOKUart-a – BISER HRVATSKE KLASIKE dovodi ove godine čak dva djela. Bit će to kratki dokumentarci Petra Krelje koji su tek uspjeli stići pred publiku desetljećima kasnije jer su oba bila zabranjena 70-ih kada su napravljeni. RECITAL (1972) i SPLENDID ISOLATION (1973) aktualni su i svježi i danas. Krelja je britko ali nenametljivo, suosjećajući sa svojim junacima, prikazao dio društva snažnim čistim filmskim jezikom.
Filmovi iz Regije odabrani za ovaj DOKUart posebni su, ne samo po tematici koju obrađuju, već i po redateljskom stilu. Svaki od njih, na svoj autorski način, uspijeva kreativnim filmskim jezikom podcrtati neobičnost ili specifičnost same priče.
Takav je i film s kojim otvaramo ovogodišnji DOKUart, višestruko nagrađivani SLUČAJNI SIN, redatelja Roberta Zubera i Tomislava Mršića. U filmu jedan od autora traga za pravom istinom iz vlastitog života. Zanimljivo je da ga neke činjenice dovode i u naš Bjelovar gdje redatelj traga za određenim ljudima iz svog intimnog okruženja. No, čak i ako ste čitali u novinama o priči ovog dokumentarca, sam čin filmske potrage i razvoj dramaturške linije, imaju takvu moć da nas drže u pripovjedačkoj ali i emocionalnoj napetosti od početka do samoga kraja.
Na početku sam spomenula da DOKUart ove godine ima čast prikazati hrvatsku premijeru jednog filma. Dokumentarac Vedrana Šamanovića MATURANTI I PLESAČI je do sada imao tek jedno prikazivanje – svjetsku premijeru na Sarajevo film festivalu, pa će ovo biti tek drugo prikazivanje pred publikom. Počašćeni smo i sretni zbog toga, a još više i zato što je to film s kojim se bjelovarska publika sigurno može poistovjetiti. Snimljen je u jednom malom gradu poput našeg i govori o noći koju svi dobro pamtimo. Filigranski precizno rađen, MATURANTI I PLESAČI okom istinskog lovca s kamerom odabire prave trenutke jedne uzbudljive noći u životu mladih osoba. Istovremeno, odražava i istražuje dramatičnu stvarnost oko nas, suptilno otkrivajući složenost društva.
Hrvatski film TRI, Gorana Devića koji je na ovogodišnjem sarajevskom festivalu osvojio EDN Talent Grant nagradu, nije samo promatrački ili opisan, već kontemplativan i filozofski. Snimljen s mjesta suvozača, film poput svjedoka upija, promatra i promišlja izjave trojice vozača. Film nas ne navodi samo na razmišljanje o drugima, već i o sebi.
U mnogima od odabranih projekata, autori su dugo slijedili svoje likove, nastojeći razumjeti njihovu prirodu, način ponašanja ili događaje koji su snažno utjecali na njihove živote. Takav je film KAKO POSTATI HEROJ, Mladena Matičevića iz Srbije. Autor odražava svoj život, svoje unutarnje dvojbe, probleme i tragedije postavljajući ih unutar filma na vrlo šarmantan i duhovit način. Ovaj intimni, visestruko nagrađivani dokumentarac, lansiran je u svijet na amsterdamskom festivalu IDFA gdje je izabran u natjecateljski program, te nakon toga pozvan i na desetke drugih festivala.
Jedna od stalnih rubrika DOKUart-a je i predstavljanje jednog svjetskog dokumentarističkog hita, filma koji je obišao svijet, osvojio brojne nagrade i koji je obilježio određenu filmsku sezonu. Često su to veliki visokobudžetni filmovi na kojima je ekipa od stotinu ljudi radila i do pet- šest godina. Takav je zasigurno Austrijski film KRUH NAŠ SVAGDAŠNJI, u kojem autor Nicolaus Geyrhalter, obilazi doslovno cijelu Europu i kontemplitra na izvorni dokumentaristički način o onom što jedemo i kako dolazimo do hrane. Šokantni prizori, snimani pune tri godine, iznenađujući podaci, nevjerojatne situacije, a sve to izvedeno profinjenim filmskim i angažiranim objektivom.
Zanimljivo je pratiti kako se u svjetskoj dokumentaristici definirani filmski žanrovi sve više stapaju. S jedne strane imamo podžanr lažnog dokumentarca, a s druge inventivne dokumentarističke animacije i dokumentarističke igrane filmove.
Zato DOKUart ove godine dovodi doku-animaciju iz Letonije DNEVNIK PTIČICE koja vas upoznaje s novim žanrovskim jezikom i osvježenim načinom pripovijedanja. Baziran na dnevniku 80 godišnjakinje Irine Pilke, koja je marljivo vodila zabilješke svakoga dana, film na duhovit pa i ironičan način oslikava vrijeme i ljude u periodu od II Svjetskog rata, preko tmurnog vremena kada je Latvija bila dio SSSR-a., sve do današnjih dana nezavisnosti. Koristeći autentični glas junakinje te neke dokumentarističke snimke, autor inventivno osmišljava izrečeno kroz jezik animacije dočaravajući ne samo događaje nego i osjećaje te unutarnje dvojbe pisca dnevnika.
I za kraj programa, odabrali smo jedan od najnagrađivanijih filmova snimljenih u našoj Regiji: ŠUTKA – KNJIGA REKORDA. Rađen u češkoj produkciji, ovaj iznimno zabavan, a opet vrlo domišljato napravljen dokumentarac vješto kombinira šarmantne izjave Roma iz poznatog skopskog naselja Šutka s elementima igranog filma, dovodeći junake u situaciju da igraju sami svoje likove, koje je redatelj Aleksandar Manić za njih unaprijed proanalizirao i pripremio. Film je premijerno prikazan u Rotterdamu, a nakon toga je izabran za pedesetak festivala gdje je redovito izazivao buru smijeha, urnebesan pljesak te dobio brojne nagrade.
Ove godine, posebno smo ponosni na MALI DOKUart, naš nacionalni natječaj za najbolji kratki dokumentarac osnovnoškolaca na temu turizam. Proveli smo ga u suradnji s Turističkim zajednicama Grada i Županije i Hrvatskim filmskim savezom. Ocjenjivački sud koji je predvodio višestruko nagrađivani dokumentarist Damir Čučić izabrao je pobjednika, a nagradu ćemo uručiti na završnoj večeri.
I jedna važna novost. Uvodimo nagradu – jednu jedinu – VAŠU nagradu DRAGA PUBLIKO. Imate čast dodijeliti priznanje za najbolji film po Vašem izboru. DOKUart postoji za vas i zbog vas. Zato, glasujte svake večeri i saznajte rezultat 7. listopada na zatvaranju DOKUart-a.
Dobro nam došli!
HRVATSKI FESTIVAL JEDNOMINUTNIH FILMOVA POŽEGA
Retrospektiva nagrađenih filmova iz ovogodišnje konkurencije u kojoj je prikazano 60 filmova iz 26 zemalja.
GRAND PRIX
XIQUE XIQUE
Autor: Luyza Pereira, Matthias Nigmann, Brazil, DVD, 2005., 60 sek.
1.NAGRADA
ICH LIEBE BEWEGUNG
Autor: Tomislav Ćavar (r, sc, mt), Yves Noire (k), Alice in Chains “Again” (ton), ĆAVAROVO BRDO PICTURES, Bosna i Hercegovina, DVD, 2007., 60 sek.
2. NAGRADA
SURVIVOR
Autor: Jussi Rautaniemi (r, sc, k, mt), Mobygratis.com ( ton), Finnish Federation of Film and Video Amateurs, Finska, DVD, 2007., 60 sek.
3. NAGRADA
ETC…
Autor: Guy Flaujac, SAMOSTALNI AUTOR, Francuska, miniDV, 2007., 58 sek.
NAGRADA UNICA-e
UCIDEREA MIEILOR (DEATH OF THE LAMB)
Autor: Cesilia Felmeri (r, sc, k, mt), Jakob-Benke Nandor (ton), Sapientia Universiti, Rumunjska, DVD, 2005., 60 sek.
NAGRADA PUBLIKE
A ŠTO DA RADIM? (WHAT TO DO?)
Autor: Robert Demo (r, sc, k, mt, ton), Monika Guzmić (r, sc), SAMOSTALNI AUTOR, Požega, DVD, 2008., 60 sek.
Dnevnik male ptice / Čiža acim
Autor: Edmunds Jansons
Zemlja porijekla: Latvija
Trajanje filma: 26 min.
Producent: Bruno Aščuks
Produkcijska kuća: Production Company Studija Centrums
Gost: Joško Marušić
5. dan – UTORAK 07.10.
Knjiga rekorda Šutke
Autor: Aleksandar Manić
Zemlja porijekla: Češka
Trajanje filma: 78 min
Producent: Aleksandar Manić, Judita Křížová, Marjan Vujović
Režija/Scenarij: Aleksandar Manić
Izvorni naslov: Shutka – The Book of records
Direktor fotografije: Dominik Miškovský
Montaža: Aleksandar Manić, Ivana Davidová
Zvuk: Juraj Žák
Produkcijska kuća: Cabiria Films
Opis filma:
Češka, 2005, 35mm, 78min
U ovom simpatičnom dugometražnom dokumentarcu, redatelj i scenarist Aleksandar Manić brižno ocrtava jedan zatvoreni mikrosvemir živopisnih likova i suludih običaja. Maleno makedonsko mjesto Šutka, poznato i kao ‘Sretna Dolina’, najveći je i neslužbeno glavni grad Roma. U Šutki je najvažnije biti šampion (čega, nije bitno). Organiziraju se tu boks mečevi i borbe pretreniranih gusaka, traži najbolji pjevač ili najbolji mesar, najvitalniji starac ili čovjek s najviše odijela. Jedno od bitnijih natjecanja je ono u turskoj glazbi (i to ne u sviranju, nego u puštanju glazbe, pri čemu se najviša ocijena dobiva ako natjecatelj uspije rasplakati publiku).
Ne radi se u filmu pritom o nekoj ozbiljnijoj analizi ciganske kulture, već o simpatičnom nizanju sve nevjerojatnijih likova, društvenih običaja i prizora svakodnevnice u Šutki.
Biografija autora:
ALEKSANDAR MANIĆ Senta, Srbija.
Odrastao je u Njemačkoj gdje se i školovao. S 21 godinom seli u Prag, gdje je diplomirao na poznatoj praškoj Filmskoj akademiji. Već petnaest godina snima kino i TV dokumentarce.
“Šutka-knjiga rekorda” prikazana je na više od 90 međunarodnih festivala, osvojila je 15 nagrada i bila u kino-distribuciji 15 zemalja.