SUBOTA, 4.10. 2014.
20:00
Moj zanat
Hrvatska, Srbija, 2014. ,72 min
redatelj i scenarist: Mladen Matičević
snimatelj: Boris Poljak
montažerka: Suzana Bašković
producentica: Vera Robić-Škarica
produkcija: Hrvatski filmski savez , Starhill
sadržaj:
Na spomen imena Arsena Dedića, svatko odmah pomisli na veliki broj izvanrednih pjesama koje su nam urezane u pamćenje, na more knjiga poezije, na boema, šarmera i bonvivana koji je u našim životima odavno postao konstanta. I kako to obično biva kod velikih umjetnika čija dijela postaju dio kolektivne svijesti, on za života zapravo počinje postojati u dva paralelna svemira. Prvi je svemir velikih, a u njemu je Arsen Krleža, ili možda Ujević popularne glazbe, ravan Dylanu i Choenu, ali šarmantniji i topliji od obojice…Drugi svijet je Arsen sam, običan čovjek iz susjedne ulice, koji pokušava dostojanstveno kormilariti vlastitim životom, životom koji je odavno nadrastao njega samog.
Mladen Matičević (1965.) diplomirao je na FDU u Beogradu (Odsjek za film i TV režiju); režirao je više od 20 dokumentarnih filmova od kojih su najpoznatiji ‘Geto-tajni život grada’ (1996.), ‘Kako postati heroj’ (2007.) i ‘Run for life’ (2010.).
Mladen je režirao i TV seriju ‘Neki novi klinci’ (2003.), kao i dva dugometražna igrana filma: ‘Jedan na jedan’ (2002.) nagrađen kao najbolji srpski film te godine u izboru FIPRESCI Srbija i ‘Zajedno’ (2011.) nagrađen drugom nagradom za scenarij na Festivalu filmskog scenarija Vrnjačka Banja 2011.
Filmografija:
Dokumentarni filmovi: Geto-tajni život grada (1996.) koji je sa uspjehom prikazan na mnogim svjetskim filmskim festivalima, među kojima je i London International Film Festival (selekcija New European Cinema)., Kako postati heroj (2007.) koji je uvršten u selekciji međunarodnog festivala dokumentarnog filma u Amsterdamu, IDFA 2007. i nagrađivan na festivalima u Bukureštu, Moskvi i Permu, Run for life (2010.) koji je imao premijeru na IDFA-i 2011. i osvojio Movies That Matter nagradu na festivalu ZagrebDox i Grand Prix na festivalu BelDox u Beogradu 2011., Moj zanat, 2014.
Dugometražni igrani filmovi: Jedan na jedan (2002.) nagrađen kao najbolji srpski film te godine u izboru FIPRESCI Srbija, Zajedno (2011.) nagrađen drugom nagradom za scenarij na Festivalu filmskog scenarija Vrnjačka Banja 2011.
TV – serije: Neki novi klinci (2003.)
NEDJELJA, 5.10.2014.
17:00
Moj zanat
Hrvatska, Srbija, 2014. ,72 min
redatelj i scenarist: Mladen Matičević
20:00
HRVATSKA PREMIJERA
Ples sa stilom
/Dancing with style/
Nizozemska, 2012., 17 min.
redatelj i scenarist: Xander de Boer
snimatelj: Reinout Steenhuizen
snimatelj zvuka: Ivar Trentelman
montažer: Denise Janzee
producenti: Jo Lamers, Yolande van der Blij, Albert Klein Hanevald
sadržaj:
Četrnaestogodišnji Eugéne pleše od svoje šeste godine. Iako to nije nešto čime bi se dečki trebali baviti, tako barem kažu njegovi prijatelji iz razreda. Iako ga u školi zlostavljaju zbog toga što voli ples na plesnom podiju, to nije skratilo njegov plesni korak. Ove godine pokazat će cijeloj školi da je odličan plesač i da ga to neće pokolebati. Hoće li Eugéne uspjeti uvjeriti kolege da ples nije smiješan? Film o tome kako je Eugéne doplesao do samopouzdanja.
Xander de Boer je video umjetnik i dokumentarist. Studiaro je teatrologiju i filmologiju, kao i vizualne umjetnosti na umjetničkoj školi. Njegov rad kao nezavinsog filmaša opisuju kao stilski rafiniran, jer se u njemu stvara duboka sinergija pokreta, slike i zvuka. Njegovi se filmovi prikazuju na međunarodnim filmskim festivalima. Za nizozemsku javnu televiziju stvara dokumentarnu seriju o poznatim nizozemskim javnim ličnostima. U teatru radi video uživo, s različitim redateljima i putuje po Europi s vlastitom grupom za performanse – SXS ENTERPRISE.
Filmografija:
Salvatierra (plesni film)
Vast (plesni film)
Solid Skin (plesni film)
In Beeld (dokumentarna serija)
Puberruil (dokumentarna serija za mlade)
Izmješteni
/Displaced Perssons/
Švedska, , 2013., 81 min
redatelji:Åsa Blanck, Johan Palmgren
scenaristica:Åsa Blanck
snimatelj:Johan Palmgren
montažer:Petter Brundell
producentica:Åsa Blanck
produkcija:MTG Modern TV AB
sadržaj:
Per Persson napustio je Švedsku prije četrdeset godina. U Pakistanu se zaljubio i dobio dvije kćeri. No kako su djevojke odrasle, tako su počele nevolje. Obitelj je emigrirala u svoje utočište: u Švedsku. Kamp-kućicom stižu do Hässleholma i sva njihova očekivanja stubokom se mijenjaju.
Åsa Blanck rođena je 1970. godine, a radi kao redateljica i producentica. Filmografija: Izmješteni (2013), Grandpa & Me and a Helicopter to Heaven (2013), The Great Liberty (2011) i Kärlek utan slut (2010).
Johan Palmgren švedski je redatelj, producent i fotograf rođen 1967. godine u Stockholmu. Od 1997. do 2004. godine radio je kao snimatelj, producent i izvjestitelj za produkcijsku tvrtku Moderna Tider u Stockholmu. Surađivao je na dvadesetak dokumentaraca za SVT, TV4, TV3, TV8 i na nekoliko reportaža. Njegovi filmovi prikazuju se i osvajaju nagrade na međunarodnim festivalima. Organizator je filmskog festivala Ammarnäs.
festivali i nagrade:
Međunarodni festival dokumentarnog filma u Amsterdamu – IDFA 2013.
PONEDJELJAK, 6.10.2014.
17:00
Ples sa stilom /Dancing with style/
Nizozemska,, 2012.,17 min.
redatelj: Xander de Boer
Izmješteni /Displaced Perssons/
Švedska, , 2013., 81 min
redatelji:Åsa Blanck, Johan Palmgren
20:00
Ljubavna odiseja
/Happily ever after/
Nizozemska, Hrvatska, 2014., 83 min.,
redateljica:Tatjana Božić
scenaristi:Tatjana Božić, Alexander Goekjian
snimatelj:Ton Peters NSC
montažer:Boudewijn Koole
glazba:Alex Simu
producenti:Boudewijn Koole, Iris Lammertsma, Nenad Puhovski, Lidija Zelović
produkcija:Jongens van de Wit, IKON, Factum, Zelovic Productions
sadržaj:
Kada autorica Tatjana Božić po tko zna koji put pronađe ljubav svog života, a stvari opet zaprijete da će krenuti krivo, odlučuje okrenuti novi list. Ova veza mora uspjeti! Tatjana posjećuje petoricu bivših u Moskvi, Hamburgu, Londonu i Zagrebu kako bi pronašla odgovor na pitanje zašto se svaka njezina veza sunovrati. Uz zdravu dozu autoironije, ali i duboke strasti, opisuje bivše veze i suočava (bivše) muškarce i samu sebe sa svim nezgodama suvremene ljubavi. Ovo je dokumentarni film sukoba, emocija i humora. Tema je svima lako prepoznatljiva: autorica nepokolebljivo traži sveti gral ljubavi. Dok nas smrt ne rastavi!
Tatjana Božić rođena je 1971. u Karlovcu. Diplomirala je režiju u Moskvi. Autorica je nekoliko dokumentarnih filmova, uključujući i nagrađivani film Provincijalke snimljen u Rusiji. Zanimaju je kreativni dokumentarci i kombinacije različitih filmskih formi i rodova. Ostali radovi: A Woman With a Camera, Dear Suzy, Iskrivljeni odrazi, ‘Circa Oaza, Fraus, Last Weekend at Petlyura i drugi.
Festivali i nagrade:
Međunarodni filmski festival u Rotterdamu 2014.
Zlatno tele, nominacija za najbolji nizozemski film
UTORAK, 7.10.2014.
17:00
Ljubavna odiseja /Happily ever after/
Nizozemska, Hrvatska, 2014., 83 min.
20:00
HRVATSKA PREMIJERA
Sepideh
Danska, 2013., 88 min.
redateljica i scenaristica: Berit Madsen
snimatelj: Mohammed reza Jahan Panah
montažer: Peter Winter
producenti: Stefan Frost, Henrik Underbjerg
produkcija: Radiator Film
sadržaj:
Sepideh želi postati astronautkinja. Svoje noći provodi u istraživanju tajni svemira dok je njezina obitelj želi zadržati na zemlji. Očekivanja od mlade iranske žene znatno se razlikuju od Sepidehinih ambicija, i njezini planovi za studiranje su ugroženi. Ali Sepideh ustraje u svom snu! Ona se nastavlja boriti i udružuje se s prvom svemirskom turistkinjom, Anousheh Ansari.
Berit Madsen je diplomirala na filmskoj školi Les Ataliers Varan u Prizu, a dodatni su joj studiji bili na danskoj Školi medija i novinarstva, te etnografije i socijalne antropologije na Aarhus University. Velik broj njezin filmova prikazan je na festivalima širom svijeta, ali i na mnogobrojnim televizijama – od američkih do javne televizije u Nepalu.
Sepideh je njezin prvi cjelovečernji dokumentarac.
SRIJEDA, 8.10.2014.
17:00
Sepideh
Danska, 2013., 88 min.
redateljica i scenaristica: Berit Madsen
20:00
Autofocus
Hrvatska, 2013.,26 min.
redatelj i snimatelj: Boris Poljak
montažer: Damir Čučić
dizajner zvuka: Martin Semenčić
producent: Milva Čučić
produkcija: MILVA film i video
sadržaj:
Autofocus je film o crkvi svetog Nikole iz 12. stoljeća koju svake godine posjete brojni turisti. Smještena je na slikovitom brežuljku, sa stablom bora koje raste pored nje. Kamera svjedoči preobrazbi prostora u svojevrsnu pozornicu na kojoj se izmjenjuju neobični događaji, u kojima turisti postaju glumci u predstavi.
Boris Poljak je rođen 1959. u Splitu. Od 1978. član je Kinokluba Split, u čijoj produkciji tijekom 1980-ih kao autor ostvaruje dva neprofesionalna filma, Nova godina i Geronimo je mrtav, a kao snimatelj osam eksperimentalnih filmova na super 8 i 16 mm. Od početka 1990-ih djeluje kao profesionalni filmski i televizijski snimatelj. Jedan je od organizatora Sabora alternativnoga filma u Splitu od 1982. do 1988. te jedan od pokretača Međunarodnoga festivala novoga filma i videa u Splitu. Nagrađen je za snimateljski rad na Danima hrvatskog filma 2000., 2001., 2004. i 2005. Živi i radi u Splitu.
Izbor iz filmografije:
Sky Spirits (2010, sa Damirom Čučićem), kratkometražni eksperimentalni
Splitski akvarel (2009), kratkometražni dokumentarni
Onkraj (2003, with Damir Čučić), kratkometražni eksperimentalni
Festivali i nagrade:
Liburnia Film Festival 2013., najbolji film, najbolja montaža, najbolja kamera
Sarajevo Film Festival 2013.
25 FPS 2013 – nagrada Green DCP
Visions du Réel 2014.
Dani hrvatskog filma 2014., najbolji dokumentarni film
Festival mediteranskog filma Split – najbolji kratkometražni dokumentarni film
Karlovy Vary Int. Film festival 2014., najbolji kratkometražni film
Epizoda u životu berača željeza
/An Episode in the Life of an Iron Picker/
Bosna i Hercegovina, Francuska, Slovenija, 2013., 75 min.
redatelji scenarist: Danis Tanović
glavna uloga:Nazif Mujić
snimatelj: Erol Zubčević
montažer: Timur Makarević
producenti: Amra Bakšić Čamo, Čedomir Kolar, Danijel Hočevar
sadržaj:
Romska obitelj u Bosni i Hercegovini živi daleko od urbanih centara. Otac Nazif skuplja otpadni metal starih automobila i prodaje ga prekupcima otpada. Majka Senada održava kuću čistom, kuha, peče i brine njihove dvije malene kćeri. Jednog dana ona osjeti oštru bol u abdomenu. Na klinici joj kažu kako nešto nije u redu s djetetom koje nosi. “Kažu da je mrtvo”. Zbog rizika od sepse, potrebna joj je hitna operacija. Ali, Senada nema zdravstveno osiguranje. Budući da će operacija stajati znatno više od onoga što obitelj može platiti, vodstvo bolnice odbija je liječiti. Počinje utrka s vremenom i Senadinim rastućim osjećajem bespomoćnosti.
Danis Tanović je ove dramatične događaje, strahove i ekonomske poteškoće svojih protagonista povezao u nevjerojatnu priču. Činjenica da neprofesionalni glumci ponovno proživljavaju epizodu iz svojih života doprinosi filmskom osjećaju autentičnosti i socijalnog realizma. Istodobno, film pokazuje iznimnu hrabrost i neopisivu želju za opstankom jedne romske obitelji.
Danis Tanović (rođen 20. veljače 1969.) je bosanski filmski redatelj i scenarist. Tanović je najpoznatiji po režiji i scenariju bosanskog filma iz 2001. Ničija zemlja, kojim je osvojio nagradu Oskar za najbolji film na stranom jeziku. Smatraju ga jednim od njaboljih suvremenih bosanskih filmaša u svojoj generaciji i za mnoge svoje filmove zaslužio je nepodijeljeno odobravanje kritičara. 2008. osnovao je Našu stranku, izvornu političku stranku sa sjedištem u Sarajevu. 2003. bio je član žirija Filmskog festivala u Cannesu. Među njegovim posljednjim filmovima su Trijaža iz 2009. s Collinom Farrellom, Pazom Vegoom Christopherom Leejem, te Cirkus Columbia iz 2010. s Mikijem Manojlovićem i Mirom Furlan.
Film Epizoda u životu berača željeza premijerno je prikazana u konkurenciji 63. Međunarodnog filmskog festivala u Berlinu gdje je osvojila Grand Prix po ocjeni žirija, a nazif Mujkić Srebrnog medvjeda za najbolju mušku ulogu. Film je bio bosanski predstavnik za najbolji film za nagradu Oskar u konkurenciji najboljeg filma na stranom jeziku 2013.g.
Festivali i nagrade:
Berlinale, 2013. – Grand Prix žirija i najbolji glumac (Srebrni berlinski medvjed) i Nagrada Ekumenskog žirija Jerusalem Film Festival, 2013. – nagrada za najbolji film (Danis Tanović)
Toronto Intrnaional Film festival 2013., kandidat Bosne i Hercegovine za nagradu Oscar za najbolji strani film
ČETVRTAK, 9.10.2014.
17:00
Autofocus
Hrvatska, 2013., 26 min
redatelj i snimatelj: Boris Poljak
Epizoda u životu berača željeza
/An epizode in the Life of an Iron Picker/
BiH, Francuska, Slovenija, 2013., 75 min
redatelj: Danis Tanović
20:00
HRVATSKA PREMIJERA
Hitni pozivi
/Emergency calls /
Finska, 2013.,15 min.
redatelji: Hannes Vartiainen, Pekka Veikkolainen
snimatelji i montažeri: Hannes Vartiainen, Pekka Veikkolainen
zvuk: Joonatan Portaankorva
glazba: Joonatan Portaankorva
produkcija: Hannes Vartiainen, Pekka Veikkolainen / Pohjankonna Oy
sadržaj:
Biti čovjek – krhka je i prolazna prilika da bismo iskusili život i univerzum oko nas. Suočavajući se s neopisivom tamom jedino što možemo je osloniti se i pronaći utjehu jedni u drugima.
Ovaj se film zasniva na autentičnim radio pozivima upomoć.
Hannes Vartiainen (rođen 1980) ima filmsko podrijetlo,a Pekka Veikkolainen (rođen 1982) bavi se animacijom i ilustracijom od 2000. godine. Dvojac je osnovao vlastitu produkcijsku kuću 2008. godine.
filmografija:
Emergency Calls (2013, documentarni film)
Gates of Life (2012, documentarni film)
The Death of an Insect (2010, documentarni film)
Hanasaari A (2009, documentarni film)
HRVATSKA PREMIJERA
Ples u Jaffi
/ Dancing in Jaffa/
SAD, 2013., 90 min.
redateljica: Hilla Medalia
scenaristi: Hilla Medalia, Philip Shane
producenti: Diane Habatoff, Hilla Medalia
produkcija: Tiara Blu Films
distribucija: go2films
sadržaj: Pierre Dulaine, četverostruki svjetski plesni prvak ostvaruje životni san kad svoj program Plesnih učionica donosi u svoj rodni grad Jaffu. Naraštajima je Jaffa bila grad podijeljen između dviju zajednica, grad koji duboko podijeljen nastavlja i rasti. Pierre u razdoblju od 10 tjedana plesu poučava židovsku i palestinsku djecu u Izraelu, poučava ih kako se natjecati. Film istražuje kompleksne priče troje djece koja su prisiljena suočiti se s pitanjima identiteta, segregacije i rasnih predrasuda, dok plešu sa svojim neprijateljima. Promatramo Pierrea kako mijenja njihove živote, potvrđujući svoje uvjerenje da ples može prevladati mržnju i osigurati prve korake prema stvarnoj promjeni.
Hilla Medalia
Redateljica i producentica, dobitnica nagrade George Foster Peabody. Hilla je zaradila i tri nominacije za nagradu Emmy i osvojila nagradu žirija pariškog Human Rights Film Festivala
nagradu žirija Fipa Biarritz, zlatnu Warsaw Phoenix Award, nagradu žirija Faito Doc Grand i još mnoge druge. Režirala je producirala dokumentarac – Umrijeti u Jeruzalemu, priču o bombašu samoubojici, koji je poginuo sa 17 godina na jeruzalemskoj tržnici. Prikazan je u Americi na HBO-u, ali i na mnogobrojnim drugim televizijama širom svijeta. Potom je producirala i film Nakon oluje, dokumentarni film o skupini njujorških glumaca s Broadwaya koji putuju u New Orleans kako bi umjetnošću olakšali oporavak za trinaestero djece nakon uragana Katrina. Također je bila producentica filma 39 Pounds of Love, Happy You’re Alive, Fat Cows, Lean Cows i drugih filmova. Hilla je magistrirala film i televiziju na sveučilištu Southern Illinois.
PETAK, 10.10.2014.
12:00
Mali DOKUart
17:00
Hitni pozivi
/Emergency calls /
Finska, 2013.,15 min.
redatelji: Hannes Vartiainen, Pekka Veikkolainen
Ples u Jaffi
/ Dancing in Jaffa/
SAD, 2013., 90 min.
redateljica: Hilla Medalia
20:00
HRVATSKI KLASIK
Specijalni vlakovi
Hrvatska, 1972., 15 min.
redatelj: Krsto Papić
snimatelj: Ivica Rajković
montažerka: Lida Braniš
sadržaj:
Film u kojem kamera prati gastarbajtere na putu u Njemačku i pritom suptilno razotkriva degradaciju koja ih očekuje. Kritičkim žalcima prožet film u kojem Papić suprotstavlja socijalističku emigrantski sirotinju i bogatog organizatora emigrantskih vlakova.
Krsto Papić je završio filozofski fakultet u Zagrebu. Godine 1956. asistira redateljskim imenima poput Fedora Hanžekovića i Veljka Bulajića. Debitira 1965. jednom epizodom omnibusa Ključ. Prvi dugometražni igrani film snima 1967 (Iluzija). Za kasnije Lisice dobija Zlatnu arenu za film i režiju u Puli; film slovi kao jedno od najznačajnijih djela tadašnjeg jugoslavenskog tzv. crnog vala. U sličnom je ambijentu snimana i adaptacija Brešanove drame Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja (1973). Naš prvi film strave, Izbavitelj snimljen je 1976. Tim filmom Papić osvaja Grand Prix festivala u Trstu. Oslanjajući se često na metode filma istine, snima značajan broj dokumentarnih i kratkih igranih filmova najčešće se baveći aktualnom socijalnom i političkom tematikom.
filmografija:
cjelovečernji igrani filmovi:
Infekcija (2003),Kad mrtvi zapjevaju (1999) ,Priča iz Hrvatske (1991),Život sa stricem (1988), Tajna Nikole Tesle (1980) , Izbavitelj (1976), Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja (1973), Lisice (1969), Iluzija (1967), Ključ (epizoda “Čekati”, 1965)
dokumentarni i kratki filmovi:
Borovo – institut (1986), Nezaposlena žena s djecom (1986), 50 godina Borova- Priča o obuci, Borovo (1981), Vlakom u operu (1976), Charter let br… (1975), Mala seoska priredba (1972), Specijalni vlakovi (1972), Nek se čuje i naš glas (1971), Čvor (1970), Kad te moja čakija ubode (1968), Halo, München (1968).
Kismet
Grčka/Cipar, 2013., 57 min.
redateljica: Nina Maria Paschalidou
snimatelj: Michael Aristomenopoulos
scenaristica: Nina Maria Paschalidou
montažer: Thodoris Armaos
produkcija: Anemon Productions, Forest Troop, Agitprop, Nukleus Film, Veritas Films, Bulgarian National Film Centre, Hrvatski audiovizualni centar
sadržaj:
Turske su sapunice neopisivo popularne, ne samo u Turskoj. Od Bliskog istoka, preko Sjeverne Afrike, Balkana i Azije, milijuni gledatelja prikovani su za svaku epizodu serija poput Noor, Fatmagul, Sulejman veličanstveni i Život ide dalje. Kismet istražuje tajne u pozadini sapunica, koje među mnogobrojnim strogim Kršćanima i Muslimanima u njihovoj odanoj publici slamaju tabue. Sapunice prevladavaju kulturna i religijska ograničenja, a njima posvećeni vide u njima mnogo više od privremenog bijega od često tužne društvene stvarnosti. One mogu izazvati nesvjesticu zbog vrućih romantičnih intriga, ali također su snažno obilježene ženskim likovima, sve od reda čvrstim, neovisnim borcima.
Nina Maria Paschalidou je nagrađivana dokumentaristica i producentica i priznata grčka novinarka. Također je utemeljiteljica Forest Troop-a, neovisne dokumentarističke i multimedijske skupine. Od 2007. producentica je dokumentarne serije “Exandas”, višestruko nagrađivane dokumentarističke skupine /www.smallplanet.gr/. „Digitalna groblja“ u njezinoj produkciji, gdje se bavi istraživanjem reciklaže elektronskog otpada u Kini i „Umianje u obilju“ film o nestašici hrane sniman u Indiji i SAD-u, osvojili su mnogobrojne međunarodne nagrade. Završila je preddiplomski studij masovnih komunikacija na Bostonskom sveučilištu, a diplomski studij poduzetništva na sveučilištu Bentley. Studirala je film na La Femisu u Parizu i NYU u New Yorku. Također je suradnica sveučilišta Georgtown u Washingtonu.